Klasyfikacja wtryskiwaczy

Klasyfikacja wtryskiwaczy Tolerancje wykonania wtryskiwaczy stwarzają konieczność ich dopasowania do sterownika CDI. W tym celu w sterowniku są zapisane charakterystyki, które wywołuje się następnie aplikacją STAR-Diagnose i przypisuje do danego wtryskiwacza. Sterownik uwzględnia te różnice tolerancji podczas obliczania dawek wtrysku. Kod klasyfikujący (6-miejscowy) jest podany na wtryskiwaczu. Oznaczenie (1, 2, 3) informuje, w jakim oknie … Czytaj dalej „Klasyfikacja wtryskiwaczy”

Klasyfikacja wtryskiwaczy

Tolerancje wykonania wtryskiwaczy stwarzają konieczność ich dopasowania do sterownika CDI. W tym celu w sterowniku są zapisane charakterystyki, które wywołuje się następnie aplikacją STAR-Diagnose i przypisuje do danego wtryskiwacza. Sterownik uwzględnia te różnice tolerancji podczas obliczania dawek wtrysku. Kod klasyfikujący (6-miejscowy) jest podany na wtryskiwaczu. Oznaczenie (1, 2, 3) informuje, w jakim oknie tolerancji znajduje się dany wtryskiwacz.

W najnowszych układach wtryskowych CDI 3 nie występuje już klasyfikacja wtryskiwaczy! Oznaczenie 4 na wtryskiwaczu (w kółku) informuje, że dany wtryskiwacz nie podlega klasyfikacji, którą zastąpiono przez kompensację dawki wtrysku (IMA). Indywidualna korekcja dawki wtrysku ma miejsce dla całej mapy charakterystyk wtrysku każdego wtryskiwacza. Oznaczenie stanowi 6-miejscowy kod na wtryskiwaczu. Podczas wymiany wtryskiwacza należy go wprowadzić do sterownika silnika..

W silnikach CDI DaimlerBenz obu generacji zastosowano tzw. wtrysk pilotowy. Następuje on na ułamek sekundy przed właściwym wtryskiem głównym, a jego zadaniem jest wstępne nagrzanie przestrzeni spalania. Dzięki temu następuje szybszy zapłon paliwa, co pociąga za sobą powolniejszy wzrost ciśnienia i temperatury. Wpływa to korzystnie na poziom hałasu przy spalaniu. Dzięki wtryskowi pilotowemu poziom hałasu nowych silników CDI kształtuje się znacznie poniżej wartości dla porównywalnych silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem, a nawet poniżej wartości dla dzisiejszych silników z komorą wstępną.

W układzie wtryskowym CDI 2 zastosowano wtrysk wstępny pojedynczy. Wtrysk wstępny nie odbywa się przy wysokich obrotach i obciążeniu oraz hamowaniu silnikiem.

W układzie wtryskowym CDI 3 zastosowano wtrysk wstępny podwójny. Dwa wtryski wstępne są realizowane w zależności od temperatury płynu chłodzącego, obrotów i obciążenia. W zależności od obrotów i obciążenia podwójny wtrysk wstępny przechodzi przed jego wyłączeniem w pojedynczy wtrysk wstępny (przy pełnym obciążeniu). Podwójny wtrysk wstępny nie odbywa się przy:

I zimnym silniku

I podwyższonych obrotach i obciążeniu

I hamowaniu silnikiem

 

Różnice między systemami CDI 2 i CDI 3

Układ wtryskowy CDI 2

I zębata pompa zasilająca w obwodzie zasysania paliwa

I układ podgrzewania paliwa I chłodnica paliwa (typ 220/210)

I nie regulowana pompa wysokiego ciśnienia (pełny wydatek)

I maks. ciśnienie w układzie 1350 bar

I wtryskiwacze 6-otworowe I zawór regulacyjny ciśnienia z uszczelnieniem typu o-ring z pierścieniem oporowym od strony zasobnika paliwa

Układ wtryskowy CDI 3

I elektryczna pompa zasilająca w obwodzie zasysania paliwa

I brak układu podgrzewania paliwa I brak chłodnicy paliwa I czujnik temperatury paliwa I pompa wysokiego ciśnienia o regulowanym wydatku

I maks. ciśnienie w układzie 1600 bar I wtryskiwacze 7-otworowe I zawór regulacyjny ciśnienia z uszczelnieniem krawędziowym od strony zasobnika paliwa, z filtrem siatkowym