Toyota Prius

Założeniem konstruktorów Priusa było zachowanie jak największej liczby cech „zwykłego” auta osobowego: jego funkcjonalności, dynamiki, prostoty użytkowania. Toteż z zewnątrz przypomina on typowego sedana niższej klasy średniej, mieszczącego pięć osób z bagażem o objętości do 390 dm3. Aerodynamiczne korekty sylwetki nadwozia pozwoliły obniżyć współczynnik czołowego oporu powietrza do wartości 0,29. W kabinie siedzi się wysoko, co z jednej strony wpływa pozytywnie na widoczność z miejsca kierowcy, z drugiej zaś umożliwia zajęcie wygodnej, naturalnej pozycji. Kanapa tylna jest składana asymetrycznie, co ułatwia przewóz większych ładunków. Przy kolumnie kierownicy umieszczono dźwignię sterującą przekładnią. Ma ona pięć położeń, do jazdy do przodu przewidziano tylko jedno (D), ciekawostkę stanowi natomiast funkcja B (hamowania silnikiem spalinowym). Uruchomienie pojazdu jest możliwe tylko przy ustawieniu dźwigni w położeniu P (Park) j załączeniu hamulca pomocniczego, obsługiwanego nogą. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce włączony zostaje silnik elektryczny, którego pracy nie słychać, toteż użytkownik jest informowany o gotowości do jazdy poprzez zapalenie się kontrolki „Ready”. Nie ma pedału sprzęgła. Centralne miejsce na tablicy przyrządów zajmuje wyświetlacz, na którym można obserwować przepływ energii pomiędzy poszczególnymi członami hybrydowego układu napędowego. Służy on też do przekazywania informacji o ewentualnych usterkach oraz o funkcjonowaniu systemu audio i nawigacji satelitarnej (jedyna opcja). Poziom wykończenia i jakość użytych materiałów nie odbiegają od przyzwoitych, japońskich standardów. Kabina jest izolowana od hałasów silnika i zawieszenia. Bogate wyposażenie seryjne obejmuje m.in. regulację położenia kolumny kierownicy i wysokości fotela kierowcy, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, filtr pyłkowy, automatyczną klimatyzację, dwie poduszki gazowe, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami, mocowania fotelików dziecięcych ISO-FIX, oraz liczne schowki i uchwyty.
Toyota Prius została od podstaw zaprojektowana z myślą o minimalizacji zużycia paliwa. Wzrost masy, spowodowany przez zestaw akumulatorów, postarano się zrekompensować lekką konstrukcją stalowej karoserii z blach o podwyższonej wytrzymałości, eliminacją alternatora i rozrusznika i zastosowaniem nowoczesnych materiałów w budowie silnika.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Silnik, Technika i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.