Toyota Corolla VIII – SILNIK, UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU

Układ napędowy to najistotniejsza, bez mała rewolucyjna zmiana wprowadzona w Corolli. Dwie jednostki napędowe wyposażono w system zmiennych faz rozrządu VVT-i (Variable Valve Time – inteligent). Ich zawory mają w porównaniu z poprzednimi silnikami 1.4 i 1.6 znacznie większe gniazda i skok, co zmniejsza opory przepływu mieszanki i spalin, a więc polepsza sprawność wymiany ładunku. … Czytaj dalej „Toyota Corolla VIII – SILNIK, UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU”

Układ napędowy to najistotniejsza, bez mała rewolucyjna zmiana wprowadzona w Corolli. Dwie jednostki napędowe wyposażono w system zmiennych faz rozrządu VVT-i (Variable Valve Time – inteligent). Ich zawory mają w porównaniu z poprzednimi silnikami 1.4 i 1.6 znacznie większe gniazda i skok, co zmniejsza opory przepływu mieszanki i spalin, a więc polepsza sprawność wymiany ładunku. Zarówno głowicę jak i blok obu silników odlano ze stopu aluminium. W konstrukcji bloku silnika, pomiędzy cylindrami, w przestrzeni nad wałem korbowym zastosowano otwory, umożliwiające przepływ powietrza, znajdującego się pod tłokiem jednego cylindra, do przestrzeni pod tłokiem następnego. Dzięki temu nie traci się energii na jego bezproduktywne sprężanie.
Układ dolotowy nowych jednostek wykonano z tworzywa sztucznego, dzięki czemu przejmuje on znacznie mniej ciepła od rozgrzanych elementów silnika, co z kolei ogranicza nagrzewanie zasysanego powietrza i poprawia współczynnik napełniania. Inną zaletą stosowania przewodów dolotowych wykonanych z tworzywa sztucznego jest niska chropowatość powierzchni ścianek, co zmniejsza opory przepływu ładunku. Dla polepszenia napełniania cylindrów w średnim zakresie prędkości obrotowych wału korbowego, w układzie dolotowym zastosowano rezonator pulsacyjny. Jego działanie pozwala uzyskać efekt doładowania dynamicznego zasysanej mieszanki.
Kolektory wydechowe nowych jednostek napędowych umiejscowiono od strony przedziału pasażerskiego – odwrotnie niż w poprzednich silnikach, w których w tym miejscu znajdował się układ dolotowy. Spowodowało to skrócenie odległości między katalizatorem a silnikiem, co z kolei owocuje jego szybszym nagrzewaniem, a więc wcześniejszym osiąganiem temperatury, w której zaczyna działać (ok. 400°C). Dodatkowo dla zmniejszenia strat ciepła rura łącząca kolektor i katalizator ma podwójne ścianki i pracuje jak termos.
W rezultacie znacznie wzrosła elastyczność i kultura pracy nowych jednostek. Zauważalnie także spadło średnie zużycie paliwa, szczególnie w silniku o większej pojemności. Mniejszy silnik osiąga moc maksymalną 71 kW (o 13% więcej niż średnia w klasie) oraz maksymalny moment obrotowy 130 Nm przy 4800 obr./min, a moment 110 Nm osiągany jest już od 2000 obr./min. Większa jednostka rozwija natomiast moc 81 kW (o 6% więcej niż średnia w klasie). Jej maksymalny moment obrotowy wynosi 150 Nm, a 130 Nm osiągane jest od 2000 obr./min Napęd z obu jednostek przenoszony jest na koła przednie za pośrednictwem 5-stop-niowej, sterowanej ręcznie skrzyni biegów i hydraulicznie włączanego sprzęgła.
Już poprzedni model Corolli mógł się poszczycić dobrym zawieszeniem. Cicha praca i dobre tłumienie drgań wywołanych pokonywaniem brukowych ulic, „tarki” przed światłami na skrzyżowaniach, czy kolein na drogach międzymiastowych zyskało uznanie użytkowników. Komfort i stabilność jazdy zapewniały kolumny typu MCPhersona prowadzące każde koło, mocowane do nadwozia za pośrednictwem ram pomocniczych i elementów izolujących drgania. Ponieważ układ ten sprawdził się, modernizację w konstrukcji zawieszenia nowego modelu ograniczono jedynie do zmiany drugiego ramienia wahacza przy tylnych kołach – zastosowano takie rozwiązanie jak w Corolli G6 wersji poprzedniej.
Podobnie jak to miało miejsce w Corolli VIII generacji, tak i w nowej układ kierowniczy standardowo wyposażono we wspomaganie hydrauliczne, ale pompa tego systemu wykonana została ze stopu aluminium.
W układzie hamulcowym zastosowano wentylowane tarcze z przodu i bębny z tyłu oraz system ABS. W najdroższych wersjach system przeciwpoślizgowy jest wzbogacony o elektroniczny rozdzielacz siły hamowania EBD.
Corolla 2000 to jednak nie tylko facelifting VIII generacji polegający na zmianie kształtu świateł. To także wygodniejsze, bardziej ergonomiczne i cichsze wnętrze, lepiej dopracowane zawieszenie, a przede wszystkim zupełnie nowe jednostki napędowe, wykorzystujące nowoczesną technologię zmiennych faz rozrządu VVT-i, oferujące wysoką kulturę pracy i dobrą dynamikę nieokupioną wysokim zużyciem paliwa.